|
Сажетак: У овом раду представљено је неколико предмета који би истраживачима могли да послуже као вредан прилог приликом исписивања животописа једног од најзначајнијих политичких представника Срба из јужне Угарске у другој половини XIX века – Светозара Милетића. У самом тексту рада представљен је целокупан говор који је, у част стогодишњице Милетићевог рођења, прочитан од стране представника вршачке црквене општине на парастосу у Вршцу, 1926. године. Осим рукописа чије се фотографије налазе у прилогу, у раду је дато и неколико других фотографија.
Кључне речи: Светозар Милетић (1826-1901), Градски музеј Вршац, биографија, историјски извори.
Цео
текст у пдф-у >>>
|
„Милетић је био од великог уплива на све нас, који смо се с’ њим учили у Бечу после 1849 године. Ми смо га се бојали, јер је био строг и сваком изрекао у очи и јавно ману, али ипак смо тражили његово друштво, јер смо од њега могли што чути и много научити. Он нас је на рад упућивао, и онима, који не имадоше дара за науку говорио је Милетић пред свима: ‘Иди ти брате кући, што трошиш овде и време и родитељски новац.’ Тако је Милетић учио, световао и одушевљавао своје садругове. Против њега није нико, никад устајао...”
Ђаци у Пожуну оснују ђачко друштво (њих 40.) и 1847. године покрену лист „Славјанка”. Ова 1847. година – узгред буди речено – беше за нас Србе знаменита јер је те године изашао „Горски венац“, српски превод Св. Писма – Бранкове песме – и „Славјанка”.
|